نمايشگاه آثار ويم دلووي در موزه هنرهاي معاصر تهران

نمايشگاه آثار ويم دلووي در موزه هنرهاي معاصر تهران

آرزو کامران نژاد

بنا به عقيده‌اي بنيادين و کمابيش فراگير در عالم هنر، هنر معاصر از فرط پيچيدگي و تنوع شناخت‌ناپذير است. تنوع قالب‌ها، اسلوب‌ها وموضوع‌ها در هنر معاصر به‌راستي حيرت‌انگيز است. رسانه‌هاي سنتي ــ مثل نقاشي، مجسمه‌سازي و چاپ دستي ــ در هياهوي چيدمان و «رسانه‌هاي جديد»، که همه‌چيز، از هنر اينترنتي گرفته تا محيط‌هاي صوتي کنترل‌شده با رايانه را در برمي‌گيرند گم شده‌اند.دغدغه‌هاي هنر متنوع شده: از فمينيسم و کوشش‌هاي هويت‌طلبانه گرفته تا فرهنگ توده و خريد و ضربه‌ي روحي. شايد شناخت‌ناپذيري جزء ذات هنر باشد (و مفاهيم مجسم در قالب بصري تناقض را هم شامل شود)، اما شايد هم اعتقاد به اين ديدگاه سبب مي‌شود نوع متفاوتي از يکدستي پنهان بماند. (استلابراس،???:??)موزه‌ي هنرهاي معاصر تهران همواره کوشيده است تا با نمايش آثار هنرمندان بزرگ ايران و جهان، بستري مناسب براي آشنايي علاقه‌مندان با هنر روز دنيا فراهم سازد و در اين راستا نمايشگاهي از آثار«ويم دلووي»[1]که از نام‌دارترين هنرمندان بلژيکي به شمار مي‌رود را در معرض ديد هنردوستان قرار داده است.

ويم دلووي متولد شهر ورويک، ???? است. او در دهه‌ي 80 ميلادي، به يکي از هنرمندان برجسته‌ي دنيا تبديل شد و آثارش در زمره‌ي آثار ساير هنرمندان معروف بلژيک نظير رنه مگريت و مارسل برودهارت و هنرمندان سورئاليست قرار گرفت.

نمايشگاه حاضر آثاري از مجموعه‌هاي متمايز و مستقل به نمايش درآمده‌ي اوست که حوزه‌هاي مختلف و مهمي از کارهاي هنرمند را، از ???? تا به امروز، يعني حدود سه دهه فعاليت هنري، در برمي‌گيرد.آثار اين هنرمند پيشرو و غيرمتعارف اروپايي از هنر دوره‌ي گوتيک تا نقوش هندسي هنر اسلامي و قلم‌زني ايراني و شمايل‌هاي مسيح را در برمي‌گيرد.اوبرخلافهم‌نسل‌هايش دردهه‌ي ?? ميلادي،مديوم،محتواوتکنيک آثارش راباجزئيات،دقت وحوصله‌يبيشتري اجرامي‌کند.

مجموعه‌ي اولي که ويم دلووي در موزه‌ي چيدمان کرده شامل کاميون‌هاي کمپرسي است که سراسر از الگوهاي پرشاخ‌وبرگ گوتيک با علم مهندسي کامپيوتري و آخرين فناوري پيشرفته‌ي روز ساخته شده است.اين آثار طي روند فناورانه‌ي بسيار دقيقي با ليزر برش داده شده‌اند. تناقضي که در اين ماشين‌آلات سنگين با دنياي نرم هنر و به کارگيري فناوري پيشرفته براي بازنمايي صنايع دستي قرون وسطايي وجود دارد همه مفاهيم جديد و غيرمنتظره‌اي را پديد مي‌آورد که در اغلب آثار اين هنرمند ديده مي‌شود.

«در گذشته مورخان، هنر تناقض يا آشفتگي سبکي را بيان ناخودآگاه تناقضات اجتماعي مي‌دانستند اما آن‌چه امروزه با آن مواجه‌ايم نمايش دادن کاملاً خودآگاه اين آشفتگي‌ها به قصد تأکيد بر آگاهي از انحطاط فرهنگي عصر حاضر است.»(استلابراس،???:??)

بخش ديگر اين آثار رويکرد هنرمند به تزيين،نقش‌ها و الگوهايي از فرهنگ‌هاي مختلف و اجراي آن به روي اشيا کاربردي و روزمره است که جايگاه متداول اشيا را با افزودن تزيينات به‌گونه‌اي نمادين ارتقا مي‌دهد.

«نتيجه آن مي‌شود که نوع نگاه مردم به هنر به نوع نگاه‌شان به کالاها شباهت مي‌يابد، کالاهايي که خود نيز ادعاي‌شان اين است که دست کمي از هنر ندارند.»(استلابراس،??:??)

بيل‌ها و چمدان‌هايي با حكاكي‌هاي به سبك قلم‌زني‌هاي اصفهان، کپسول‌هاي گاز با نقاشي‌هاي دلفت،لاستيک‌هاي کنده‌کاري‌شده و حکاکي يک خودرو اسپرت مازاراتي ما را با تنش‌هاي بصري از يک نظم معمول ديداري رو‌به‌رو مي‌کند. ويم دلووي با تزيين اشيا کاربردي نه‌تنها قراردادهاي ذهني و زيبايي‌شناسي ما را به‌هم مي‌ريزد بلکه در عمل هم مانع کارکردي مي‌شود که اين لاستيک‌ها يا بيل‌ها براي آن ساخته شده‌اند.

«بررسي شمار زيادي از اين آثار اين برداشت را القا مي‌کند که گويي ماشيني در عالم هنر در کار است که عناصر را از شأن کارکردي معمول در دنيا برمي‌دارد و آن‌ها را بازيافت و بازترکيب مي‌کند و با ادامه‌ي اين روند در نهايت هرگونه ترکيب متصوري از نشانه‌ها و اشياي حاصل خواد شد.» (استلابراس،???:??)

«فرهنگ جهاني توليد انبوه و زيبايي‌شناختي مصرفي و حتا عملکرد هنر در اقتصاد، بازار معاصر را به نقد مي‌کشد.»(کشميرشکن،???:??)«هم‌چنان که کالاها جنبه‌ي فرهنگي بيشتري يافته‌اند، هنر نيز بيش‌ازپيش به کالا تبديل شده؛ چرا که بازار هنر گسترش يافته و هنر به صورت روزافزون وارد روال کلي کنش سرمايه‌داري شده است.»(استلابراس،??:??)

ويم دلووي نيز روش‌هاي خاص سرمايه‌داري را براي توليد هنر خود به کار مي‌بندد. او هيچ اثري را به دست خود خلق نمي‌کند، بلکه فقط پروژه‌ها و ايده‌هايش را طراحي مي‌کند و به متخصصان، استادکاران و صنعت‌کاراني مي‌سپارد تا آن‌ها را توليد کنند.

اما در مجموعه‌ي ديگر دلووي با عنوان کف‌هاي مرمرين اين‌بار شکاف بين شي و تزيين مسئله نيست. بلکه ناسازگاري بين تزيين و ماده‌ي آن در محوريت قرار دارد.استفاده از برش‌هاي ژامبون و سالامي براي ايجاد الگو‌هاي هندسي تزييني، جديت موضوع را شوخ‌طبعانه به دست مواد پست و بومي زندگي روزمره براندازي کرده است.

در آثاري که مشخصه‌هاي اصلي آن‌ها تغيير و پيچش است هدف دلووي طرح حرکتي است که حتا انسجام فيزيکي و معنايي آن را همزمان به‌هم مي‌ريزد.اين راهبرد را در مجسمه‌هاي اسکن‌شده از نمونه‌هاي مشهور وکلاسيک، مجسمه‌هاي مسيح،لاستيک‌هاي خودرو و آثار گوتيک پيچ‌خورده و نيز در مجموعه نقشه‌هاي اطلس مي‌بينيم. نقشه‌ها با آن‌که به معناي واقعي پيچ‌وتاب نخورده‌اند اما ابداعي و تغييريافته‌اند.

«ويم دلووي دست‌اندرکار کاوش نيش‌داري در قراردادها، جابه‌جايي‌ها، تعارض‌ها، و برهم زدن نشانه‌ها و محاسباتي است که در روندهاي فرهنگي،خاصه در اين دنياي [جهاني‌شده] رخ مي‌دهند.»(موسکرا،???:??)

نمايشگاه آثار ويم دلووي که عصر روز دوشنبه ?? اسفندماه ???? با حضور هنرمندان گشايش يافت تا ?? ارديبهشت ماه ???? در موزه هنرهاي معاصر تهران ادامه دارد.

 

 

منابع

?. استلابراس،جوليان:هنرمعاصر.تقاء،احمدرضا.نشر ماهي،تهران،????.

?. دلووي، ويم: کاتالوگ نمايشگاه ويم دلووي، نشر رکتا، تهران،????.

?. کشميرشکن،حميد ( با رفتارزدايي از اشکال و مفاهيم: ويم دلووي، يک آغازگر ).کاتالوگ نمايشگاه ويم دلووي:رکتا،????.

?. موسکرا، خراردو (زيبايي برانداز).کاتالوگ نمايشگاه ويم دلووي، موزه هنرهاي معاصر تهران:رکتا،????.

 


1.Wim Delvoye

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران