ريزپردازي­ هاي کتابخانه راديو­اکتيو

­­­ريزپردازي­ هاي کتابخانه راديو­اکتيو

 نوشته ي زاهره دنياديده

 

جمعه 27 فروردين ماه، گالري آران ميزبان نمايشگاهي از آثار کاميار کفايي بود. تعداد 10 اثر در اندازه­ ها و قاب­ هاي متفاوت به نمايش درآمده بود که داراي نام­ هايي چون الموت،بادکنک صورتي، ميرزا، کتابخانه راديو اکتيو،تهران پارک وي و ... بودند. تکينيک همه آثار اکريليک روي بوم بود.آثار کفايي پُر از ريزه­­ کاري­ هاي ظريف و پيچيده است؛ به طوري که اگر بخواهي تمام جزئيات تابلو را تماشا کني،احتياج به زماني بسيار طولاني دارد! فضاهاي نقاشي ­ها بسيار پويا است و گاه به نظر مي ­رسد که در حال تماشاي يک فريم ثابت شده از انيميشني هستيم. شخصيت­هاي هم سان که اکثرا داراي سر بزرگ و بدن­ هاي کوچک هستند و با پوشش ­هاي متفاوت در هر اثر به نمايش درآمده­ اند، به وسيله دسن (خط دور) سياه از ساير فضاهاي نقاشي جدا شده­ اند.به گفته­ ي خودِ هنرمند " اين شخصيت ­ها در نقاشي­ هايم حرکت کرده و هربار تحولي مي­ يابند و در نتيجه نقاشي ­ها را به هم متصل مي­ کنند."رنگ در آثار کفايي بسيار درخشان و خام دستانه به کار رفته.پالت هنرمند متشکل از رنگ­ هايي است که گاه به نظر مي ­رسد مستقيما از تيوپ رنگ به روي بوم منتقل شده­ اند، بدون اين که با رنگ ديگري مخلوط شوند. فضاي آثار نيز معمولا دوبعدي است و چندين فضا به طور هم زمان در يک اثر قابل تشخيص است،به طوري که گاه به نظر مي­رسد هنرمند از فضاي هم زماني در آثار نگارگري ايراني، براي خلق آثار خويش بهره گرفته است.

آثار کفايي موضوعات متفاوتي را از گذشته و حال جامعه ايراني در­بر­مي­ گيرد .در يکي از آثار هنرمند که به نام "پارک وي" عرضه شده،نمايي از يک شهر شلوغ مشاهده مي­ شود که از زاويه ­ي بالا نمايش داده شده. اين اثر به گونه اي اغراق آميز پلاني از يک روز شلوغ در شهر را به تصوير کشيده که در آن ترافيک،نزاع هاي خياباني،آلودگي آسمان شهر، رفتار شهروندان و ... به گونه­ اي طنز ، اما تلخ و قابل تامل مصور شده. هنرمند خود معتقد است" من ترجيح مي­ دهم از منفي ­ها دور بمانم و جلوه­ هاي ديگري از زندگي در ايران را به تصوير بکشم.همانند بسياري از شاعران و هنرمندان کشور، از زبان هجو براي انکار سياهي استفاده مي­ کنم."

کاميار کفايي متولد 1358 تهران است.وي دانش آموخته ­ي رشته انيميشن (از2000-2003) و فارغ التحصيل رشته حسابداري در دانشگاه کاليفرنيا مي­باشد.   

6/2/95

 

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران