ترس-هراسي

ترس-هراسي

 نوشته ي زاهره دنياديده

جمعه 10 ارديبهشت افتتاحيه نمايشگاهي از حامد صحيحي در گالري طراحان آزاد بود. صحيحي در آخرين نمايش خود آثاري با عنوان فوبو­فوبيا يا ترس-هراسي ارائه داده بود.

نمايشگاه شامل طراحي ­هايي در قطع کوچک بود که با چيدمان کنار هم يک اثر را تشکيل داده بودند و با استفاده از قاب هاي کلاسيک سياه و سفيد که بر روي ديوارهاي سياه و سفيد گالري ارائه شده بودند، سعي در بيانگري موضوع ترس داشتند. هم چنين نقاش با کنار هم قرار دادن فريم هاي مختلف اين طراحي ها، تعداد 15 ويدئو ارائه داده بود که در قاب هاي کوچکي به نمايش درآمده بودند.

همه ي آثار به وسيله ­ي نام هاي لاتين وعنواني به فارسي و هم چنين بيانيه اي کوتاه در توضيح اثر ارائه شده بودند. نام هاي چون: سامنيفوبيا (بختک)، متاسزايفوبيا (تغيير)، ترومورنوفوبيا (پرواز)، اکروفوبيا (ارتفاع) و ... که همگي به جنبه اي از ترس اشاره داشتند.

دنيايي که صحيحي اين بار پيش روي مخاطبان خود قرار داده است پر است از ترس هاي دوران کودکي و بزرگ سالي که شايد براي همه ي انسان­ ها در دوره­اي از زندگي اتفاق افتاده باشند.ترس از آينه، غرق شدن، تاريکي، بي نهايت، پرواز و ... که همه ي ما به نوبه­ ي خود خاطره اي از آن ها در ذهن داريم و نقاش با ارائه ي فيگورهاي بدون پرتره سعي در نمايش فراگير بودن اين ترس ها در همه ي انسا ن­ ها داشته؛ ترس­ هايي که ننمي دانيم از کجا در وجود ما نشات گرفته و در اکثر موارد حتي خاطره اي از مواجه شدن با آن ها نداريم،اما هميشه در پسِ ذهنمان حضور دارند. هنرمند در بيانيه ­ي خود به اين موضوع اشاره کرده که "فوبو­فوبيا ترس از احساس دروني اي ست که به هنگام ترس و اضطراب ايجاد مي­ شود. تفاوت ترس- هراسي با باقي انواع هراس ­ها در اين است که محرک بيروني­اي در کار نيست.بيشتر احساس مهيبي است شبيه به عوارض رواني حمله ي عصبي... ترس هراسي، هراسي است که قبل از تجربه­ ي هراس از موضوع هراسناک رخ مي­ دهد."

هنرمند اين بار نيز هم چون نمايشگاه هاي پيشينِ خود از عنواني عجيب و البته متناسب با آثار استفاده کرده بود و در بيانيه­ ي خود نيز به روشن ساختن موضوع مورد مطالعه پرداخته بود، عملي که در چندين نمايشگاه قبلي هنرمند نيز با هوشمندي تکرار شده بود و به نظر مي­ رسد که عنوان­ ها جزئي جدا ناشدني از آثار صحيحي هستند.

حامد صحيحي متولد 1359 تهران است.وي از سال 1376 تا کنون بيش از بيست نمايشگاه انفرادي در گالري­ هايي چون: طراحان آزاد، محسن، ماه، لاله، دي، افرند و ... داشته.هم چنين شرکت در بيش از صد نمايشگاه گروهي را در رزومه ­ي خود دارد.

 

 

 

 

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران