شاهنامه نگاري در گالري لاله

شاهنامه نگاري

پي افکندم از نظم کاخي بلند    که از باد و باران نيابد گزند*

نوشته­ ي زاهره دنياديده

جمعه 24 ارديبهشت نمايشگاهي از آثار 23 هنرمند تجسمي در گالري لاله برپا شد. اين نمايشگاه که با موضوع شاهنامه نگاري برگزار شده بود، پنجمين دوره از رويدادي هنري است که هرساله با هدف زنده نگهداشتن اين اثر کهن از منظر تجسمي در گالري لاله برگزار مي­ شود.

آثار گردآوري شده که در سه قالب نقاشي، مجسمه و ديجيتال آرت ارائه شده بودند، ديدگاه هاي مختلف هنرمندان تجسمي از اين موضوع را به رخ مي­ کشيد.. تکنيک و نحوه­ ي ارائه­ ي آثاربه حدي متنوع بود که مي ­توان گفت هيچ دو اثري در نمايشگاه شبيه به هم نبود. مينياتور، نقاشي پشت شيشه، چاپ، ديجيتال آرت، سراميک، موم و فلز از جمله تکنيک­ هايي بود که هنرمندان براي ارائه ­ي آثار خويش انتخاب کرده بودند. هم چنين تنوع ديدگاه­ هايي چون نقاشي انتزاعي،مينياتور، اکسپرسيو، نقاشي قهوه­ خانه ­اي، مفهومي و ... در آثار قابل توجه بود. تعدادي از هنرمندان نيز هم چون جمشيد حقيقت شناس و يعقوب عمامه پيچ يک يا چند اثر از مجموعه­ ي نقاشي­ خود با موضوع شاهنامه و اسطوره را ارائه داده بودند.

محمد حسين صعلبي فرد مدير گالري لاله در يادداشتي درباره­ ي اين نمايشگاه عنوان کردند:" نشانه ­ها و نماد­هاي شاهنامه  فردوسي در قامت اسطوره­ ها و حماسه ظاهر شده و اين اثر فرهنگي را به صحنه­ ي رويارويي نيروهاي خير و شر بدل ساخته است که اين عناصر در جريان هنر تاريخي، و شکل­ گيري مدرنيسم تا جريان هنر معاصر، برخي هنرمندان را واداشته تا با نگاهي به شاهنامه و هم پروازي با آن، منظر بصري جديدي ارائه نمايند." هم چنين رضا هدايت دبير نمايشگاه تصريح داشتند: "هنرمندان امروز ايران اگرچه کم مي­ خوانند شاهنامه را ولي همواره دل در گرو فردوسي بزرگ دارند و به ياري آموزه­هاي شان دوست داراويند و کمابيش رخش و رستم را مي­ شناسند که در شاهنامه خويش کارند براي بالا بردن فرهنگ ايران زمين و خويش کاري."

هنرمندان حاضر در اين نمايشگاه که اکثرا از پيشگامان عرصه­ ي­ تجسمي مي ­باشند عبارتند از: فرح اصولي ، رضا افسري، رضا بانگيز، مهدي حسيني، جمشيد حقيقت شناس، سعيد خضايي ، فرشيد داودي ، پژمان رحيمي زاده، پيمان رحيمي زاده، عربعلي شروه، طاهر شيخ الحکمايي، بهزاد شيشه گران، ترانه صادقيان ،کيوان عسگري ،يعقوب عمامه پيچ ، حميد فام ، نيلوفر قادري نژاد ، مرضيه قره داغي ، بهنام کامراني، ايرج محمدي ، جعفر نجيبي ،علي ندايي و رضا هدايت.

اين نمايشگاه که هم زمان با روز بزرگداشت حکيم ابوالقاسم فردوسي گشايش يافت تا پنجم خرداد ماه پذيراي بازديدکنندگان است.

95/2/31

*حکيم ابوالقاسم فردوسي

 

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران