در نبودِ نشانه ­اي پيدا

در نبودِ نشانه ­اي پيدا

نمايشگاه نقاشي پونه اوشيدري

نوشته­ ي زاهره دنياديده

جمعه 8 خرداد نمايشگاهي با عنوان بدون درد از پونه اوشيدري در گالري هما برگزار شد. آثاري با روي کرد چاپ که در سايزهاي متفاوت (از 100*70 سانتي متر تا قاب هايي به عرض 150 سانتي متري) بر روي مقوا ارائه شده بودند.

آثار اوشيدري شامل فضاهايي از گل­ها و گياهان بود که به شيوه­ ي خطي و با تکنيک چاپ حال و هواي ويژه­ اي به خود گرفته بودند. خطوط نازک و ضخيمي که گاه ساقه­ ي گياهي را تشکيل داده بودند و گاه به يک بافت تبديل شده بودند، فضاي آثار را به طراحي نزديک کرده بودند.همه ­ي آثار داراي بک گراندهاي آبرنگي و انتزاعي بودند و سپس قسمتي از ساق و برگ يک گياه در فريم نقاشي ريشه دوانده بود؛ به طرزي که نمي­شد آغاز و پاياني براي فرم قائل شد. گياهاني که با ساقه ­هاي درهم تنيده­ ي خود دلالتي بر پيچيدگي و پر­رمز­و­ راز بودن دنياي زنانه­ ي نقاشي­ ها داشتند و نيز به سبب شيوه­ ي اجرايي از دنياي رئاليسم فاصله گرفته بودند و گاه به انتزاع و بيانگري نزديک شده بودند.

پالت هنرمند طيف وسيعي از رنگ ­هاي گرم و سرد را دربر گرفته بود. اما در آثاري که از رنگ­ هاي گرم و تند بهره گرفته بود بيشتر به فضاي دکوراتيو نزديک شده بود تا فضاي بيانگر و حسي. هم چنين شيوه ­ي ارائه­ ي آثار (چاپ) کاملا به هنرمند اين امکان را داده بود که رنگ­ ها را درهم تلفيق کند و فضاهاي شخصي خويش را به وجود آورد.‎‎

اوشيدري در بيانيه­ي آثار خويش نيز فضايي انتزاعي ارائه داده بود. گويي پيچ و خم شاخ وبرگ­ هاي گياهان براي او مفري شده بود تا از گزند خطري پنهاني در امان بماند. همان گونه که خود بيان کرده: " اگر توانايي روبرو شدن با خطر را نداري، مخفي شو. اين يک راهکار شخصي است."

پونه اوشيدري متولد 1363 تهران است. وي مدرک کارشناسي ارشد تصويرسازي را از دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران دريافت نموده و عضو وابسته انجمن نقاشان ايران نيز هست. اين هنرمند از سال 1386 تا کنون آثار خود را در نمايشگاه‌هاي انفرادي و گروهي متعددي در گالري‌هاي آتبين، سيحون، خانه هنرمندان،الهه، آريا، والي، ماه مهر و... به نمايش گذاشته است.

25/3/95

 

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران