مرگ يا آخر بازي

 

مرگ يا آخر بازي

نمايشگاه مهدي درويشي

نوشته­ ي زاهره دنياديده

جمعه 7 خرداد نمايشگاهي از آثار مهدي درويشي در گالري اُ برگزار شد. مهدي درويشي هنرمندي است که در سال­ هاي اخير با شرکت در نمايشگاه­ هاي مختلف چاپ در عرصه­ هاي بين المللي توانمندي ­اش را در عرصه­ ي فعاليت خود ثابت کرده است. آثار پيش رو حاصل پنج سال فعاليت هنرمند در عرصه­ ي چاپ کالکوگرافي بود که با تکنيک­ ها و سايزهاي متفاوت ارائه شده بودند. هم چنين آثار داراي نام­ هايي چون بيرون زمان، هست شب، آخر بازي، تا صدسال ديگر و ... بودند. اين آثار که همگي در 5-10 نسخه تکثر شده بودند با فروش خوبي نيز همراه بوده اند.

محتواي آثار درويشي مرگ و به تبع آن زندگي است. فضاهاي پرکنتراست از فيگورهاي افقي که با ملافه ­اي سفيد پوشانده شده ­اند يا زناني با چادر مشکي که بر سر مزار عزيزان شان نشسته ­اند و يا فيگوري در حال گذر از قبرستاني با گورهاي خالي.. وي همين فرم­­ ها و ترکيب بندي­ها را با تکنيک ­هاي متفاوت کالکوگرافي و سايزهاي مختلف آثار تکرار کرده بود. بهره گيري از دو تکنيک هاشور ساز(مزوتينت) و تناليته ساز(آکواتينت) نيز کيفيتي کاملا متفاوت به يک طرح بخشيده بود که در بيانگري آثار نيز دخيل بود.

يکي از آثار نمايشگاه 4 مرحله از شکل­ گيري يک اثر به صورت چاپ شده روي مقوا ارائه داده بود که به مرور به اثر اصلي تبديل مي ­شدند. اين اثر مردي را در گورستاني با گورهاي خالي نشان مي­داد که کادر از قسمت شانه­ هايش قطع شده بود.او قاب عکسي در دست داشت که گويي عکس خود اوست و به نوعي به مفهوم اجنتاب ناپذيري مقوله­ي مرگ براي هر انساني دلالت داشت. آثار ديگر نيز کدهاي تصويري واضحي از موضوع موردنظر هنرمند ارائه داده بودند.

هم چنين تمامي آثار ارائه شده سياه و سفيد بودند و هنرمند باتوجه به مفهوم آثار رنگ را به آثار خود اضافه نکرده بود.ولي همه­ ي آثار از کنتراست بسيار بالايي برخوردار بودند و هنرمند با بهره گيري خوب از تکنيک طيف گسترده اي از خاکستري ­ها را پيش روي مخاطب خود قرار داده بود.

نکته­ ي قابل توجه استفاده از پليت­ هاي مسي در سايزهاي بزرگي چون 30*40 و 50*70 بود که به لحاظ تکنيکي گامي بلند بود.

مهدي درويشي متولد 1367 دورود است.وي فارغ التحصيل کارشناسي نقاشي از پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران است.او تاكنون موفق به حضور در بيش از پانزده جشنواره بين‌المللى چاپ دستى و بيش از چهل نمايشگاه گروهى در ايران، امريكا، ايتاليا، كانادا، چين، اسپانيا و...شده است. هم چنين در سال 2012، با اثرى با عنوان "هويت" موفق به دريافت جايزه مركز فرهنگى لازاريا از دومين دوسالانه گرافيك آرت رومانى شده است. او امسال نيز جايزه بزرگ دوسالانه بين‌المللي چاپ دستى معاصر كانادا در شهر تروآ ريوير را با اثري از مجموعه "آخر بازي" از آن خود کرد.

25/3/95

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران

  • نيلوفر چهار شنبه 26 خرداد 1395

    لطفا آثار بيشتر وبا کيفيت خوب و بزرگ ازکساني که نمايشگاه گذاشته اند ويا بيوگرافي آنها را مينويسيد بگذاريد متشکرم