هنر بايد بيننده را به فکرِ معناي زندگي وا دارد

      هنر بايد بيننده را به فکرِ معناي زندگي وا دارد

زندگي ي  آنتوني  تاپيس

ترجمه ي  اميرنادر الهي

 

آنتوني تاپيس[1] در سال 1923 در استان بارسلوناي اسپانيا زاده شد. در سال 1943،  هم زمان، در آکادمي وايز[2] در رشته هاي حقوق و نقاشي به تحصيل پرداخت. هنگامي که پيشرفت هاي نظامي ژنرال فرانکو از مراکش تا اسپانيا گسترش مي يافت، آنتوني تاپيس در آن موقع، يکي از منتقدين سرسخت ديکتاتوري فرانکو به شمار مي رفت. ديکتاتوري که حاصل جنگي بي رحم و خشونت بار بود. 

در سال 1948، جنبش هنري Dau al set"" و مجله اي را با همين عنوان بنيان نهاد. با خوان ميرو[3] آشنا شد و پس از يک دوره خلق آثار سوررئاليستي، به فلسفه  و هنر مشرق زمين، به ويژه خطاطي روي آورد. تاپيس اشياء روزمره انسان ها  را وارد دنياي آثار خود کرد.

نخستين نمايشگاه شخصي وي در سال 1950 برگزار شد. وي آميزه اي از رنگ ها و بقاياي فسيل مانندي که بر روي سازه هاي سنگي از  چسب و ماسه کشيده شده بودند را با اين پيام به آثارش افزود، که «ديوارها به  کشته شدن مردمان اين سرزمين، شهادت مي دهند». تاپيس هم چنين با چسباندن کاغذهاي روزنامه و تکه هاي طناب بر روي بومش، اثري مي آفريند که داراي يک پيام ضمنيِ اجتماعي است.

در سال 1951 در پاريس، با براک[4]، پيکاسو و سبک هنري اينفرمال[5] که اغلب در آثار دوبوفت[6] ، نوشته هاي فااوترير[7] و نوشته هاي مايکل تاپيه[8] به چشم مي خورد، آشنا شد. وي در دهه 1960 آثارش را با بهره گيري از هنر فيگوراتيو[9]  پديد آورد. صليب نمادي است که در  آثار او، هم در نقاشي ها و هم در مجسمه هايش به چشم مي خورد. دو هنري که به موازات هم گسترش يافتند. آثار وي که در آن نشانه هايي از تراشيدگي و خراش ديده مي شود، بيانگر  موضعي انتقادي هستند و علائمي که بر روي سنگ نقاشي شده اند، خبر از يک مراقبه دروني مي دهند.

در آغاز دهه 1980، به هنر «چيدمان»[10] روي آورد و خود را وقف خلق آثاري با استفاده از سنگ مرمر کرد. از سال 1962 به بعد، موزه هاي بزرگ جهان، آثار وي را به تماشا گذاشتند. (هانوفر 1962، وين 1968، موزه هنرِ مدرن در پاريس 1973، نمايشگاه گذشته نگر در ايالات متحده 1988 و .... آنتوني تاپيس هم چنين آثاري دارد که هنر در آن ها بازتاب يافته است: مانند عملکرد هنر (1970) هنر عليه زيبايي شناسي (1974). او در بارسلونا زندگي و کار مي کرد و در همين شهر بودکه موسسه خودش را در سال 1984 در آن بنا نهاد. وي در ششم فوريه سال 2013، در هشتاد و هشت سالگي در گذشت.   

 

[1] . Antoni Tapies

[2] . Valls

[3] . Juan Miro

[4] . Braque

[5] . Informal

[6] . Dubuffet

[7] . Fautrier

[8] . Michel Tapie

[9] . هنر فيگوراتيو به آن دسته از آثار هنرهاي تجسمي، غالباً نقاشي و تنديس، گفته مي‌شود که در آن نمودي از دنياي واقعي وجود داشته باشد. (ويکي پديا)

[10] . هنر چيدمان، هنري است که در آن هنرمند از فضايي مشخص و عناصر مختلفي براي نشان دادن هنر خود استفاده مي کند.

 

 

 

http://www.mchampetier.com منبع:

 

 

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران