در آثارم، کسي را در حال پرواز نمي‌کشم

در آثارم، کسي را در حال پرواز نمي‌کشم 

گفت و گوي النا کوئه با فرناندو بوترو 

ترجمه‌ي اميرنادر الهي

 

 

متن زير گفت‌و‌گوي النا کوئه با فرناندو بوترو نقاش کلمبيايي است که در مارس 2015 صورت گرفته‌ است.

 

دانش شما درباره‌ي هنر بسيار گسترده‌ است و بي‌گمان اين موضوع بر آثار شما اثر گذاشته ‌است. به‌نظر شما يک هنرمند بدون توجه به فرهنگ جامعه مي‌تواند هنرمندي کامل باشد؟

 ويژگي يک هنرمند بزرگ شناخت عميقش از سنت و مشکلات نقاشي است. با وجود اين، تازگي و جسارت آثار هنري است که، آدمي را متحير مي‌کند، همانند آن‌چه که در «هنر مردمي» و يا برخي از نمونه‌هاي هنر مدرن ديده‌ مي‌شود.

شما يک‌بار گفتيد که هنر «اتهامي است که براي هميشه به هنرمند بسته‌شده‌ است». آيا شما معتقديد که هنرمند رسالتي اخلاقي براي افشاي بي‌عدالتي جهان گستر دارد؟

وظيفه‌ي ‌هر هنرمند بستگي به چگونگي هنر او دارد. هنرمند هيچ وظيفه‌ي اخلاقي براي افشا‌کردن بي‌عدالتي‌ها ندارد. هنرمندي که با بي‌عدالتي بزرگي روبه‌رو مي‌شود گاهي احساس مي‌کند که بايد حرفي بزند. ولي اين با هنرمند است که تصميم بگيرد که وضعيتي اجتماعي را به ‌رخ بکشد يا نه.

تاثير «گويا» در نقاشي‌هاي شما يک‌سره پيداست. مجموعه‌اي از چاپ دستي‌هاي شما به نام «مکافات جنگ» چهره‌ي بي‌رحم و وحشيانه‌ي بشريت را کاملاً نشان‌مي‌دهد. در آثار شما هم‌چنين جناياتي که در زندان ابوغُريب عراق پس از حمله آمريکا در 2001 رخ‌ داد، ديده‌ مي‌شود. در دنياي سايبري ما رويدادها زود‌گذر هستند، رويداد‌هاي جديد جاي رويدادهاي قديم را مي‌گيرند، در برابر، هنر عرصه‌اي است توانمند که تابعي از زمان نيست و به‌واقع به‌گذشته جان تازه‌اي مي‌بخشد. چرا اين جنايات را براي موضوع نقاشي‌تان برگزيده‌ايد؟

من اين‌ها را انتخاب نکردم، بلکه ناديده‌گرفتن آن‌ها براي‌ام غيرممکن بود؛ مثل شکنجه‌کردن زنداني‌هاي عراقي به‌دست آمريکايي‌ها در زندان ابوغريب، همان‌جايي که صدام زندانيانش را شکنجه‌ مي‌کرد. يا ديدن خشونت در کلمبيا که از سوي هر دو طيف درگير، هزاران قرباني و آواره برجاي گذاشته ‌است، و به‌ويژه اين‌که اين وقايع در کشور من روي‌مي‌دهد، و مرا آزرده‌خاطر مي‌کند.

«گويا» گفته ‌است که تابلوهاي نقاشي نتوانستند جلوي وحشي‌گري را بگيرند. به باور شما اميدي در اين زمينه است؟

برطرف‌کردن مشکلاتي که ريشه در سياست دارند، به‌وسيله‌ي هنر، ممکن نيست. هنرمند تنها وضعيتي را که وجود‌ دارد به‌عنوانِ «اعتراضي هميشگي» به تصوير مي‌کشد. اگر پيکاسو نبود هيچ‌کس از گورنيکا، دهکده کوچکي که بمباران شد، خبر نداشت.

 تجربه و دانش از زندگي درازمدت به‌دست مي‌آيد. معناي زندگي را در چه مي‌بينيد؟

معناي زندگي براي هرکسي متفاوت است. بعضي‌ها نگرشي لذت‌گرايانه به زندگي دارند. براي ديگران نيز رشد روحي و فرهنگي براساس نظم و مقررات در زندگي ملاک است.   

 شما خود را يک‌سره وقف زندگي‌ي هنري کرديد، با همه‌ي پيچيدگي‌هايي که دارد. چه توصيه‌اي براي هنرمندان جوان داريد؟

 هنرمند همانند يک کشيش‌زاده مي‌شود. اگر کسي هنرمند به‌دنيا مي‌آيد، بايد بداند که هنر بازي نيست، بلکه عرصه‌ي جدي و پيچيده‌اي است که بايد وجود خود را بر سر آن گذاشت.

با توجه به تکنيک زيبا و بي‌همتاي شما، که در آن واقعيت را با پيکر‌هاي حجمي منتقل مي‌کنيد، مي‌خواهم نظر شما را راجع‌به بريل کوک[ii]، هنرمند انگليسي که در آثارش انسان‌هاي خوش‌گذران را با سبک زيبايي مانند شما تصوير مي‌کند، بدانم؟

اين اولين‌باري است که اسم بريل کوک را مي‌شنوم.

آثار شما در زمره‌ي سبک «رآليسم جادويي» قرار مي‌گيرد که با اسطوره‌هاي مهم آمريکاي جنوبي پيوند ‌دارد، سبک «فيگوراتيو نوين» نيز با بازگشت به نقاشي فيگوراتيو که در آن فرم مطرح نيست، تعريف ‌مي‌شود. با اين تعاريف موافقيد؟

با رآليسم جادويي مطلقاً موافق نيستم، زيرا آثار من در مورد جادو نيست. در مورد موضوعاتي نقاشي مي‌کنم که نامحتمل هستند اما غيرممکن نيستند. در آثارم، کسي را در حال پرواز نمي‌کشم و همه‌چيز در آن واقعي است.

همواره در هنر به‌شکلي غُلونمايي مي‌شود؛ به‌عنوان نمونه در رنگ، در فرم، حتا در موضوع، و غيره. اما همواره اين‌چنين بوده‌ است. نه طبيعت آن‌گونه است که نقاشاني چون جوتو[iii]، مازاتچو[iv] به‌تصوير کشيدند و نه رنگ‌ها در زندگي‌ي واقعي آن‌چنان است که در آثار وان‌گوک ديده‌مي‌شود.

اين آثار ممکن است سبک «فيگوراتيو نوين» باشند. چون ما آزادي سبک آبستره را به ارث برده‌ايم، و در اشکال نقاشي آزادي داريم. رنگ و فضا در نقاشي  [عناصري‌اند که بيننده را] به تفکر وا مي‌دارد و با شکل واقعي‌ي خود، فاصله دارند.

چه سبکي از ادبيات بر شما اثر گذاشته‌ است و از چه سبکي در کارهاي‌تان الهام‌ گرفتيد؟

 باور ندارم که هنرهاي ديگر روي نقاشي اثر مي‌گذارند گاهي اوقات يک تصوير معمولي يا اثري که به سبک هنر مردمي کشيده‌شده، نسبت به يک شاهکار ادبي حساسيت بيش‌تري را در يک نقاش برمي‌انگيزد. از اول به‌طور غريزي به غُلو‌کردن در اندازه‌هاي بدن انسان، علاقه ‌داشتم.

طراحي در کارهاي شما چه جايگاهي دارد؟

بسيار مهم است. طراحي تقريباً همه‌چيز است. هويت، سبک، و عرفِ يک نقاش است، و بعد، رنگ تنها همانند يک هديه به طراحي اضافه‌ مي‌شود.

اهداي سخاوتمندانه بيش از بيست اثر از مجموعه‌هاي‌تان به موزه بوترو در بوگوتا و نزديک بيست تابلوي ديگر به موزه‌ي ‌آنتيوکيا[v] در مديين[vi]، کاري نمونه است. از اين کار چه هدف‌هايي داشتيد؟

مجموعه‌ها و بسياري ديگر از آثارم را به کلمبيا، بخشيدم. اين بهترين ايده در زندگي‌ام بود. همين‌ که مي‌بينم مردم از [ديدن] آن‌ها لذت‌ مي‌برند، بهترين پاداش براي من است.

نيچه در کتاب تولد تراژدي مي‌نويسد: «تنها به‌خاطر «زيبايي» است که وجود جهاني جاويدان توجيه‌پذير است». آيا هنر آن‌طور که نيچه مي‌گويد، فعاليتي متافيزيکيِ در زندگي است؟ براي هنرمندي چون شما، تنها راه براي تحمل‌پذيرکردن «تجسد مادي» ما متافيزيک است؟

هيچ‌گاه آثار نيچه را نخوانده‌ام، ولي باور دارم که هنرمند دنيا را به‌شکل متافيزيک هنري ارايه مي‌کند. هنرمند، درکل، با هنرش، جهاني زيبا و دوست‌داشتني را نشان‌ مي‌دهد تا «تجسد مادي» ما، همان‌طور که شما گفتيد، تحمل‌پذيرتر شود.

رابطه‌ي ميان زندگي هنرمند و کارش همواره در تاريخ هنر مطرح‌ بوده ‌است. تاريخ کلمبيا و واقعيت اجتماعي و سياسي آن در آثار شما بيان‌ شده‌ است. اکنون سير تکاملي کشورتان را چگونه مي‌بينيد؟ هويت فرهنگ ملي در دست‌آوردهاي شما چه جايگاهي دارد؟

اثر يک هنرمند، تماماً، مثل يک خودنگاره است-در کشور من، با وجود حوادث بزرگ غم‌انگيز، تکاملي در اقتصاد و فرهنگ پديد ‌آمده‌ است. من به اهميت ريشه‌هاي يک هنرمند باور دارم. چيزي‌که از سرزمين مادري برآمده و به اثر هنرمند راستي و صداقت مي‌دهد.

مهم‌ترين لحظه زندگي شما کجا بود؟

مهم‌ترين لحظات زندگي همواره با کارم پيوندخورده‌ است.  لحظاتي هست که در آن حس‌ مي‌کنم کاري غيرمنتظره انجام‌ مي‌دهم.

 در زندگي چه‌کاري هست که بايد انجام دهيد؟

اين‌که نقاشي را باز هم و باز هم بياموزم.

 

 

[i] . اين گفتگو ترجمه‌اي است از:

Cué, Elena.  “Entrevista con Fernando Botero”. The Huffington Post. 03/03/2015

[ii].Beryl Cook

 Giotto.[iii]

[iv]. Massacio

[v]. Antioquia

Medell?n .[vi]

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران