شُکوه لايه ­هاي باصلابت

شُکوه لايه ­هاي باصلابت

نوشته­ ي زاهره دنياديده

جمعه نمايشگاهي از آثار مهديه ابوالحسن در گالري طراحان آزاد برگزار گرديد. حريم دوار عنوان اين نمايشگاه است. ابوالحسن با محوريت يک ايده،دو نوع اثر ارائه داده است: حجم و طراحي. آثار حجمي هنرمند از مقوا،آلومينيوم،آهن،آينه،پلکسي گلس و پنبه ساخته شده اند که به صورت لايه لايه روي هم قرار گرفته اند و سپس با حذف و ويرانگري بخشي از متريال، اثر نهايي ارائه شده است. آثار طراحي هنرمند نيز از روي هم قرار دادن چند کاغذ کالک و لايه­ هاي ديگري از مقوا و آلومينيوم ارائه شده که در نهايت يک اثر واحد در چند پلان مختلف را به نمايش گذاشته است. هم چنين هنرمند با ارائه­ ي همين شيوه، تعدادي دفتر به وجود آورده که مخاطب مي ­تواند لايه ­هاي مختلف يک اثر که در باقي آثار به هم چسبانده شده اند را ورق بزند و به نو­عي درون اين فرم ­ها قرار بگيرد.

هنرمند در پروسه­ ي آفرينش اثر مدام با تخريب بدنه­ ي اثرشامل: سوزاندن،ذوب کردن، خراش دادن و شکستن لايه ­هايي از اثر، حفره ­هايي در احجام خويش بنا کرده و به مرورپرده از لايه ­هاي دروني اثر برداشته است.هم چنين فرم­وارگي اين حفره ­ها، توانايي کنترل هنرمند را در مراحل تخريب اثربه رخ مي ­کشد و ثابت مي­ کند تخريب ­ها کاملا پيش­بيني شده و برنامه ريزي شده بوده است.

عنوان اين نمايشگاه حريم دوار انتخاب شده است. داشتن حريم مقوله اي است که بيشتر به زن­ نسبت داده مي­ شود و دايره نيز فرمي ­ارگانيک به شمار مي­ رود که ناخودآگاه لطافت را به ذهن متبادر مي­ کند و همه ­ي اين­ها دلالتي بر سوژه بودن زن در اين مجموعه است؛هرچند با شيوه ­اي متفاوت از ديگر آثار ارائه شده از موضوع زن.هم چنين با مشاهده ­ي فرم آثارابوالحسن، ارجاعاتي اندام ­وار از زن به ذهن متبادر مي­ شود که با دخل و تصرف در فرم ­هاي طبيعي شکل جديدي از بدن ارائه داده ­اند.حال پرسش اين جاست که ابوالحسن با چه ديدگاهي اين نوع از مواد و متريال را درکنار هم قرار داده و به دنبال رسيدن به چه مفهومي از زن است؟

در مواجهه با فرم اولين چيزي که نظر مخاطب را به خود جلب مي­ کند لبه­ هاي تيز و نامنظم حفره­ هاي داخل فرم هاست که هم چون نيرويي بازدارنده مانع لمس اين حريم از سوي مخاطب مي­ شوند اما حرکت اسپيرال فرم­ ها، مخاطب را به داخل اثر دعوت مي ­کنند. برخورد با متريال نيز در آثار هنرمند بسيار متنوع است و باعث به وجود آمدن حس هاي متفاوت و بعضا" متضاد  از آثارمي شود.هنرمند گاه مخاطب را با فرم­هاي تيز و مضرس آلومينيومي مواجه مي ­کند که حفره ­هاي به وجود آمده در آن ها خللي در ايستايي فرم به وجود نياورده­.تعدادي از حجم ­هاي هنرمند نيز بافتي شبيه به چوب را دارند و بهواسطه ي  حفره هاي متنوع ايجاد شده در فرمهاا و استفاده از پوشش پنبه در تعدادي از اين حفره­ها،فرم­ هاي ارگانيکي هم چون لانه­ ي پرنده به ذهن متبادر مي­ شود. در برخي از فرم ­ها نيز با قرار دادن آينه ­اي در انتهاي حفره ­ها، ناخودآگاه مخاطب را نيز وارد اين بازي کرده و گويي وي با ديدن تصوير خويش در آينه به بخشي از اثر تبديل مي­ شود؛ بخشي از اثر که به مخاطب بيرون آينه خيره شده­ است و او را به درون فرم فرامي ­خواند.گاه نيز حفره­ ي به وجود آمده در مرکز حجم­، موجب ترک خوردگي قسمتي ازآينه شده و بيانگري خاص خود را دارد.

در آثار ابوالحسن پنهان سازي يا انکار خويشتن وجود ندارد ؛بلکه در مراحل  ساخت اثر مدام با پرده برداشتن از لايه هاي  مختلف ، ايجاد حفره­ هايي درون ­حجم­ ها، قرار دادن جسم بازتابنده­اي چون آينه در داخل ­فرم ­ها و يا گسستن لايه ­هاي مختلف آثار در دفترهاي طراحي اش هرچه بيشتر مخاطب را به درون دنياي زنانه خويش دعوت مي­ کند و وي را با خود همگام مي ­سازد. همچنين مي­ توان گفت فرم ­هاي اين هنرمندبا ديدگاه متفاوتي زنانه­ اند و بر روي زنانگي خويش تاکيد دارند.زن در آثار غالب هنرمندان با لطافت،ظرافت،نرمي و دوار بودن تعريف مي­ شود.اما در آثار ابوالحسن دوار بودن با ايستادگي و مقاومت ارتباط مي ­يابد.فرم ­ها با وجود تخريب ­هاي لايه لايه توسط هنرمند نه تنها از هم پاشيده نشده اند بلکه با شُکوه و صلابت بيشتري به زيست خود ادامه مي­ دهند و شايد به نوعي به زيست هنرمندشان ارجاع دارند.

با اين تفاسيربي شک آثار ابوالحسن در زمره­ ي هنر زنان به شمار مي ­رود؛ همانگونه که مهسا فرهادي کيا در بيانيه ­اي که بر اين آثار نوشته اظهار داشته است: آثار ابوالحسن را مي­ توان با آثار بسياري در تاريخ هنر در حال گفتگو ديد: از گل­ هاي جورجيا اوکيف تا مهماني شام جودي شيکاگو و از سيلووتاي آنا منديه تا حجم ­هاي هانا وايک و انبوهي از بادي آرت­ هاي معاصر و پرتره ­هاي نود از دوران کلاسيک تا کنون.

مجموعه اين آثار که شامل شش سال کار مداوم هنرمند در کارگاهش بوده است از تجربيات پيشين هنرمند سرچشمه گرفته اند و مقدمات آن از همکاري در پروژه ­هاي مختلف و متنوع خانه­ي طراحي فراهم شده تا به اين مجموعه­ ي شخصي ختم شده است. مهديه ابوالحسن متولد 1359 است.وي از اعضاي خانه طراحي است. اين نمايشگاه اولين تجربه­­ ي انفرادي اين هنرمند است که پس از شرکت در حدود بيست نمايشگاه گروهي شامل مجسمه،پرفورمنس و پروژه­ هاي محيطي محقق شده است.

25/5/95

 

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران