اميد تهراني از هنر ايراني مي گويد

اميد تهراني از هنر ايراني مي گويد

گفت و گوي سايت آرت نت نيوز با اميد تهراني

ترجمه: اميرنادر الهي

اميد تهراني که يکي از چهره هاي جهاني  هنرِ ايراني است، خود را وقف پيشبرد و ترويج بهترين آثار مدرن و معاصر ايراني براي ايرانيان و جهانيان کرده است. او که بنيان گذار، صاحب و مديرِ گالري هنريِ اثرِ تهران است،  در کار خريد و فروش حرفه اي تابلوهاي نقاشي  پر ارزش هم هست ، و از اين راه  پاي بسياري از مجموعه داران را به بازار مهيج هنرِ ايران باز کرد. آقاي تهراني، در زندگي حرفه اي بيست ساله اش، مهمترين هنرمندان و آرشيو هاي نقاشي ايران را در موسسات خصوصي و عمومي گوناگون گرد آوري کرده است.

زير نظر وي، گالريِ هنريِ اثر نمايشگاه هاي ماندگاري از هنرمندانِ الهام بخش و نوپاي امروز برگزار مي کند. نمايشگاه نقاشيِ ايمان افسريان از هنرمندان نامي که در کشيدن نقاشي هايي با مضامينِ «طبيعت بي جان» شهرت دارد، در 23 سپتامبر امسال ديدني است . در زير گفت و گوي ما را با برگزار کننده اين نمايشگاه مي خوانيد:

از زمينه هنري تان و آن چه که  تا امروز مشوق شما بوده، بگوييد.

-در خانواده اي مجموعه دار بزرگ شدم و خودم نيز گرد آوري آثار هنري را از هفده سالگي آغاز کردم. در آن زمان، هم نقاشي مي کردم و هم نقاشي کردن را مي آموختم تا بتوانم آثارم را بفروشم، اما به تدريج فهميدم که به آرت ديلر  بيشتر از نقاشي واردم. يکي از گالري دارانِ ايراني، که براي پنجاه سال  گالري دار وآرت ديلر نقاشي بود، يعني زنده ياد خانم سيحون، بسيار مشوق و الهام بخش من بود، بنابر اين در يکي از گالري هاي خصوصي در تهران سرگرم کار شدم. و بعد ها گالري خودم را باز کردم.

تمرکز گالريِ شما بر کدام رشته هنري است؟

-گالريِ هنريِ اثر بر هنر معاصر ايران تمرکز دارد و آثار يازده نقاش و مجسمه ساز نيمه حرفه اي را به نمايش مي گذارد. تمامي اين هنرمنداني که با ما کار مي کنند، کارشان را به عنوانِ هنرمنداني نوپا در زمان شکل گرفتن گالري آغاز کردند و سال ها با ما کار کردند، بنابر اين، همکاريِ آن ها، نزديک و خاص است. به هر رو به عنوان دلال، هم با نقاشي هاي مدرن و هم با آثار معاصر کار مي کنم و تاکنون بيست مجموعه بزرگ و مهم را داشته ايم.

درباره اولين نمايشگاه تان بگوييد. خاطره خاصي از آن داريد، خوب يا بد؟

اولين نمايشگاهم را در 1999 برگزار کردم. در آن جا آثار نسلي از هنرمنداني را که پس از انقلاب و جنگِ ايران و عراق، فعال نبودند و در عرصه کنوني هنر ديگر حضور نداشتند، جمع کرده بودم. در آن زمان، من چهره اي تازه کار در عرصه هنر بودم و بنابراين، جلب اعتماد براي گرد آوردنِ سي اثر هنري از مجموعه دار ها و خود هنرمندان براي نمايشگاهم، تا حدودي دشوار بود.

ديدن آن همه بازديد کننده، مجموعه دار، روزنامه نگار و ديگران که مي آمدند تا آثار استادانِ ايراني مورد علاقه خود را در زير يک سقف ببينند، برايم افتخار آميز بود. اين نمايشگاه را خبرگزاري هاي بسياري پوشش دادند و  بازديد کننده زيادي هم داشت.     

چگونه به اين جايگاهِ ويژه دست يافتيد، و ويژگي نمايشگاه شما چيست؟ دشوار ترين بخشِ گرداندن يک گالري کدام است؟

- فکر مي کنم پشتکار و باور هايم مرا به اين جا رسانده است. چون هيچ گاه به هنرِ جنجالي يا هنر مد روز و يا هنر زود گذر باور نداشتم. ويژگي گالري هنري اثر، به نوع هنري است که ارائه مي کند و نيز توجه تام و تمام و تعهدي است که در نمايش دادن آثار دارد. پر چالش ترين، بخش اين کار، ايجادِ بازاري معقول و نيز جلب اعتمادِ مجموعه داران است.

هنرمنداني که آثارشان را نمايش مي دهيد، بر چه اساسي انتخاب مي شوند؟ چه وقت سليقه شخصي خودتان را در انتخاب آنها دخالت مي دهيد؟

- نود درصد اين انتخاب ها سليقه اي است. کارهاي هنرمنداني را که دوست دارم، دنبال مي کنم و قبل از اين که آن ها را به عنوان هنرمند مهمان براي نمايشگاه دعوت کنم، با دقت کارهاي شان را دنبال مي کنم. وقتي از انتخابم مطمئن شدم ، مي توانم بر روي آن ها سرمايه گذاري و از آن ها حمايت کنم، و بعد آن ها را به عنوان هنرمندانِ گالري ام انتخاب مي کنم. البته، در پروسه انتخاب اين هنرمندان، فراز و نشيب هاي بازار را هم در نظر مي گيرم.

بيشتر خريداران از کجا هستند؟ از کدام کشور؟

بيشتر خريداران ايراني هايي از سراسر جهان اند، مشتري هاي اروپايي و منطقه اي هم داريم، از سوي ديگر مجموعه داران سراسر جهان مزايده هايي را که در لندن و دبي و نمايشگاهاي هنري برگزار مي کنيم، دنبال مي کنند.

نمايشگاه مهم بعدي شما چيست؟ چرا بايد آن را ديد.

- نمايشگاه نقاشي ايمانِ افسريان که در 23 سپتامبر گشايش مي يابد، نمايشگاهي است که براي آن برنامه ريزي طولاني تدارک شده است و انتظارها از آن زياد است. ايمان، براي کامل کردن هر اثرش، وقت مي گذارد. بنابر اين، آثار او مشتري هاي زيادي دارد. افسريان يکي از بي نظير ترين و خاص ترين نقاشان ايرانيِ امروز است، و ديدن کارهاي ظريف و قدرتمندِ او هميشه تجربه اثر بخشي است. مطمئن هستم که بسياري منتظر ديدن کارهاي جديد  او هستند.

براي مجموعه داران تازه کار چه سفارشي داريد؟

به آن چه علاقه منديد با دقت نگاه و آن را بررسي کنيد و بدانيد که چه چيزي را مي خريد. به چشمان تان و سليقه تان اطمينان کنيد، و هميشه مشاور حرفه اي داشته باشيد. سفارشِ من بويژه به مجموعه داراني که علاقه مند به سرمايه گذاري در هنر ايراني هستند، اين است که از کارهاي هنرمندان مدرن ايراني که کارهاي زيادي کرده اند و قيمت کارهاي شان روز به روز زياد تر مي شود، خريد کنند و کم کم به سمت هنر مدرنِ ايراني بروند.

اگر آرت ديلر نبوديد به چه کاري مشغول مي پرداختيد؟

باز هم به دنبال خريد و فروش نقاشي مي رفتم!

 

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران

  • فرزاد چهار شنبه 31 شهريور 1395

    اميد تهراني يکي از چهره‌هاي برجسته‌ي هنر جهان است؟؟؟؟؟؟ اشتباه تايپيه يا واقعا نظرشون اين بوده؟ واااااااي خدا