رازورزي زنانه

رازورزي زنانه

نگاهي به  آثار مريم اشکانيان در گالري هما

نوشته ي زاهره دنياديده

جمعه دوم مهر نمايشگاهي با عنوان "موتاسيون" از آثار مريم اشکانيان در گالري هما برگزار گرديد. اشکانيان در اين نمايشگاه هشت اثر ارائه داده است که تعدادي از آن ها مجموعه ي جديد هنرمند را شکل مي دهند و تعدادي نيز برگرفته از مجموعه هاي قبلي هنرمند مي باشند.

متريال مورد استفاده ي اشکانيان پارچه و دوخت و دوز است. هنرمند در روند آفرينش آثار با دوخت هاي متعدد بر روي پارچه هايي از جنس هاي متفاوت آثاري را خلق کرده که نه مي توان آن ها را در دسته ي حجم و مجسمه قرار داد؛ چون از دو وجه مورد مطالعه قرار گرفته اند و نه در تعريف ساير مدياهاي معمول و مورد استفاده ي هنرمندان مي گنجد. شايد بتوان گفت آثار ديوارکوب هايي هستند که در برخي از موارد با اضافه شدن بعد سوم به تعريف حجم نزديک شده اند. علاوه بر اين با توجه به فرم هاي به وجود آمده و هم چنين به سبب استفاده از متريال دوخت و دوزآثار اشکانيان را مي توان در دسته بندي هنر زنان مورد مطالعه قرار داد، زيرا يکي از متريال هاي مورد بحث در هنر زنان دوخت و دوز و پارچه است که هم به هنر دکوراتيو دامن مي زند و هم هنرهاي مدرن را دربرمي گيرد.

در مواجهه با آثار اشکانيان با پارچه هايي مواجه مي شويم که تعريف اصلي خود را از دست داده اند و به زير دستِ هنرمند تبديل به فرمي ويژه شده اند. هنرمند در مواجهه با هر پارچه اي که زمينه ي اثر خود قرار داده برخورد متفاوتي دارد و در واقع تنها وجه مشترک آثار تعدد دوخت هايي است که مخاطب را شگفت زده باقي مي گذارند. فرم هاي به وجود آمده انتزاعي اند اما گاه ارجاعات تصويري دارند. مثلا پيراهن مردانه اي که با دوخت و دوز فرم ثابتي گرفته و يادآور تن و زنانگي است يا اثري که با استفاده از جوراب هاي مردانه که در هم تنيده شده اند، فرم برجسته اي پيدا کرده و در کليتِ اثر خالي از ارجاع فرمي نيست.

اما دو اثر متفاوت در اين نمايشگاه ديوارکوب هايي هستند که متشکل است از يک فرم گرد که زمينه ي اثر را شکل مي دهد و تعدادي فرم هاي بيضي شکلِ درهم تنيده که بر روي زمينه ي اثر متصل شده اند. زمينه ي دايره اي شکل اثر که ابعادي در حدود 150 سانتي متر دارد يادآور تشک و به تعبيري بستر است؛ اين ارجاع هم به واسطه ي ابعاد اثر و هم طرز دوخت و دوز روي فرم انجام مي شود. فرم هاي متصل شده روي زمينه ي اثر نيز گاه به دليل رنگ شان و گاه نحوه ي فرم گيري شان ارجاع به تن دارند. هم چنين بر روي برخي از اين فرم هاي بيضي مانند، شکل چشم هايي دوخته شده است. چشم عضوي از بدن است که وظيفه ي نگريستن را بر عهده دارد اما در عين حال نيز يکي از اعضاي مهم در برقراري ارتباط است. حال با قرار دادن اين نشانه ها در کنار هم،اين مخاطب است که تصميم مي گيرد چه دريافتي از اثر داشته باشد.

 آثار اشکانيان ديوارکوب هايِ تن واره اي هستند که نگاه زنانه اي را در خود پنهان کرده اند؛ نگاهي که رازورزي،ظرافت، پيچيدگي، تکرار و درهم تنيدگي را توامان داراست. تعدد دوخت ها و گرد و ارگانيک بودن فرم ها خاصِ يک زن است و يکي از ويژگي هاي اصلي آثار،همين ظرافت هاي زنانه اي است که در تمامي فرم هاهويداست. بي شک نمي توان آثار مريم اشکانيان را از دنياي زنانه اش جدا دانست.

مريم اشکانيان متولد 1367 بندر انزلي است. وي فارغ التحصيل کارشناسي نقاشي از دانشگاه گيلان است. اين نمايشگاه پنجمين تجربه ي انفرادي اشکانيان در گالري هما است. وي هم چنين شرکت در نمايشگاه هاي گروهي گالري هاي کورت يارد دوبي،آرت دوبي، مجموعه هنر معاصر ژنو، آرت ميامي،منتخب نسل نو 88، گالري گلستان، آرت سنتر، خانه هنرمندان و موزه ي امام علي را در کارنامه ي خود دارد.

9/7/95

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران