پاپ آرت ايراني

پاپ آرت ايراني

 نوشته ي زاهره دنياديده

جمعه 10 ارديبهشت نمايشگاهي از آثار امير فرهاد در گالري هما برپا شد.عنوان اين نمايشگاه " طبيعت بي ­جان­ ها" بود و شامل آثاري در دو اندازه­ ي متفاوت بود.يکي آثار کوچکي که بيشتر حال و هواي طراحي داشتند و ديگري نقاشي­ هاي اين هنرمند در قطع­ هاي بزرگ تر بود.

امير فرهاد در اين نمايشگاه نيز هم چون نمايش­ هاي پيشين خود، آثاري با سبک و شيوه­ ي شخصي خود ارائه داده بود. نقاشي­ هاي پرجزئياتي که عموما شامل تصاوير و نوشته هايي در تلفيق با هم بود که با دِسن(خط دور) سياه از هم تفکيک شده بودند.

تفاوت اين آثار در محدود شدن همه­ ي سوژه­ ها در گلداني بود که در وسط تصوير قرار داشت و همه­ ي عناصر نقاشي بر اساس آن شکل گرفته بودند و انتخاب عنوان طبيعت بي­ جان هم به همين منظور انتخاب شده بود.

امير فرهاد کاملا در استفاده از آبجکت­ هاي خود آزادانه عمل مي­ کند.در دنياي تصويري او هر چيزي امکانپذير است؛ گاه شاخه گلي تبديل به صورت يک انسان مي­ شود و گاه کاراکتر جديدي هم چون استيکري فانتزي از گوشه­ ي تابلو سربرمي­ آورد و با علامت ديالوگي که بر گوشه­ ي دهان دارد با مخاطب حرف مي­ زند. خط نوشته­ ها جزو شاخصه­ ي اصلي آثار اين هنرمند شده­ اند. نوشته­ هايي با مضامين مختلف چون اشعار خيام و يا نوشته­ هاي متفرق ه­اي که مربوط به دنياي شخصي هنرمند است.

در برخي از آثار،هنرمند با توجه به بيان شخصي خود از رنگ بهره برده و فضاهايي کاملا رنگي به وجود آورده. رنگ­ هايي که عموما پرجنب و جوش و خالص هستند و در سرتاسر بوم تکرار شده­ اند و به زعم من آثار بيانگرتري نسبت به نقاشي­ هاي پيشين هنرمند ساخته ­اند.به طور کلي آثار اين هنرمند تلفيقي از بازي، شوخي و البته دنيايي کاملا انديشمندانه است که مي ­تواند به عنوان پاپ آرت ايراني لقب بگيرد.هنرمند درباره اين مجموعه اظهار دارد:" دوگانگي ميان هنر والا و جدي از يک سو و هنر هزلي و شوخ از يک طرف نقاشي را وارد يک عرصه ي پر ابهام و دشوار مي کند ، مثل آدمي که بخواهد با بافتن اراجيف ، احساسي که نمي شود به سادگي ابراز کرد را به شما انتقال بدهد . براي من نقاشي چنين خاصيت ارتباطي مستقلي دارد. "

امير فرهاد متولد 1355 است. وي مدرک ليسانس طراحي گرافيک خود را از دانشکده­ ي هنر و معماري دريافت نموده است. اوشش نمايشگاه انفرادي در گالري­ هاي هما و هور و شرکت در بيش از پانزده نمايشگاه گروهي را در رزومه­ ي خود دارد. هم چنين آثار اين هنرمند تا کنون در گالري هاي متحدان در دبي ، شولاميت در ميامي ، هيلدبرند در زوريخ ، پاژس در ژنو و بوسکه­ي آمستردام و در موزه هايي چون باک ژنو و فابريک مونيخ به نمايش درآمده اند.

 

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران