چرا پیکاسو در آسیا شهره است؟


چرا پیکاسو در آسیا شهره است؟

ترجمه زهره رودسرابی

 

نام و آوازه پیکاسو اسپانیایی فقط مختص غرب نیست بلکه این نام مدت هاست که در میان جوامع شرقی مورد تحسین قرار گرفته است. آسیایی ها مشتاقانه برای دیدن آثار خلاقانه او به موزه های غرب سر می زنند. کمتر هنرمند غربی همچون پیکاسو در میان آسیایی ها محبوبیت دارد چنان که مجموعه داران شرقی تمایل بسیار زیادی برای خریدن آثار چندین میلیون دلاری او نشان می دهند در حقیقت پیکاسو معنی هنر غرب در شرق می باشد. 
روش کار پیکاسو مانند چهره های درهم ریخته کوبیستی، نوع ترکیب بندی های بی نظم و رنگ گذاری های خیره کننده اش سنخیت چندانی با مفاهیم زیبایی شناسی در هنر آسیایی ندارد اما چطور می شود که هنرمندی از یک قرن، یک کشور و فرهنگی کاملا متفاوت، امروز این چنین محبوب و نام آشنا در قاره ای دیگر جلوه گر شده است؟

اقتصاد یکی از تاثیر گذارترین عوامل در این امر می باشد. مجموعه داران ثروتمند چینی، هنگ کنگی و یا تایوانی علاقه بسیار به خریدن گران قیمت ترین آثار پیکاسو دارند؛ برای مثال در سال ۲۰۱۷ تابلو "زن نشسته با لباس آبی ۱۹۳۹" توسط یکی از این مجموعه داران به قیمت ۴۵ میلیون دلار خریداری شد. قرار است که بسیاری از این آثار در حراجی شهر هنگ کنگ در ماه مارس چکش بخورند. حضور این آثار باارزش تاثیری کتمان نشدنی بر حراجی های مطرح دنیا خواهد داشت. گروه هنری ساتبیز نیز تصمیم دارد که بر خلاف رسم همیشگی حراجی های نیویورک و لندن برای اولین بار تابلو "۱۹۲۴juan-les-pins" را در تاریخ ۳۱ مارس به حراجی هنگ کنگ ببرد.

این حراجی مصادف است با حراجی های مطرح غربی روی خواهد داد. برای نخستین بار ۲۰ اثر از پیکاسو در کنار آثاری از جرج کندو به نمایش درخواهند آمد. این نمایشگاه بزرگ ترین نمایشگاه از اثار پیکاسو در هنگ کنگ پس از سال ۲۰۱۲ می باشد که تعدادی از تابلوها مربوط به موزه پیکاسو در پاریس می باشند و ۷ تابلو از مجموعه داران خصوصی هنگ کنگ قرض شده اند.
جاناتان ونگ، مدیریت گالری ساتبیز هنگ کنگ چنین عنوان می کند: اشتیاق مجموعه داران چینی نسبت به خریدن آثار برجسته و گران قیمت پیکاسو ۳ یا ۵ سالیست که جلوه گر شده است و این علاقه زیاد می تواند به خاطر تنوع و گستردگی آثار وی باشد که طیف وسیعی برای انتخاب را به مجموعه داران ارائه می دارد، همچنین نحوه انتخاب رنگ پیکاسو ارتباطی احساسی با دیدگاه چینی ها به زندگی برقرار کرده است.


این هنرمند نه تنها به علت تنوع کاری خود در میان آسیایی ها معروف شده است بلکه با سبک زندگی خصوصی اش و داشتن سه همسر و چهار فرزند وجوه اشتراکی میان خود و هنرمندان بنام چینی و شرقی بوجود آورده است. شخصیت های تاریخی چین مانند مینگ نقاش و تانگ یین شاعر مانند پیکاسو روش زندگانی آزادانه و بی قید و شرطی داشته اند. یین شهرت اش را به واسطه اشعار و نقاشی های آب مرکب خود به دست آورده و هم چنین این که سه همسر داشته است. حتی در میان هنرمندان مدرن چین کسانی پیدا می شوند که از نظر سبک زندگی به پیکاسو شبیه اند؛ مانند ژانگ داکیان که چهار همسر داشت. او در سال ۱۹۵۶ پیکاسو را ملاقات کرد. این هنرمند چینی در کنار حفط ارزش های هنر کلاسیک طبیعت پردازی کشور خود، بیانی نوین را در کاربرد آب مرکب و نیز چهره پردازی زنان به وجود آورد.
جدا از ابعاد زندگی شخصی، آثار پیکاسو از جهت ظرافت و زیبایی خاص خود حتی باوجود هنرمندان بنامی هم چون کلود مونه و ون گوک، مورد استقبال شرقی ها قرار گرفته است.


ونگ عنوان کرده است که نحوه چهره پردازی پیکاسو، تاثیری شگرف بر روند چهره پردازی میان هنرمندان مدرن و حتی معاصر چین از سال ۱۹۴۹ داشته است.
یکی از علل مهم توجه بسیار زیاد هنرمندان چین به چهره پردازی این است که آنها در روند آموزشی خود به مطالعه آثار پرتره هنرمندان خود از چن یی فی گرفته تا ژانگ ژیائوگانگ را مطالعه می کنند و مردم چین نیز طی سده اخیر به نقاشی با موضوع پرتره بسیار علاقمند شده اند.
اما این تنها فاکتور تمایل چینی ها به پابلو پیکاسو اسپانیایی نیست.مسئله بسیار مهم دیگری نیز نقش دارد؛ چینی ها برای طبیعت پردازی خود از روش چند پرسپکتیوی بهره زیادی برده اند که این امر موجب برقراری ارتباطی آسان و قابل درک میان آن ها و آثار پیکاسو شده است. اسکات والانس و پائول کلدر از اساتید دانشگاه انفورماتیک و مهندسی فلندر استرالیا طی تحقیقاتی درباره تصاویر چند پرسپکتیوی یافتند که شباهت هایی میان آثار طبیعت پردازانه چینی و کوبیستی وجود دارد. در آثار چینی، چندین نقطه تمرکز به صورت یک پارچه کنارهم چیده شده اند. باید اشاره کرد که قرن ها پیش از معرفی کوبیست توسط پیکاسو، مسئله چند پرسپکتیوی در هنر چین رایج بوده است پس جای تعجبی نیست اگر بگوییم که پیکاسو در برخی موارد تحت تاثیر هنر چین بوده و در واقع این تاثیر پیش از ملاقاتش با ژانگ رخ داده است.


ماسایوکی تاناکا، استاد تاریخ دانشگاه هنر توکیو، عنوان کرده است که پیکاسو زمانی آشنایی خود را با هنر ژاپن آشکار ساخت که در سال ۱۹۵۰ تارو اوکاموتو از آتلیه او دیدن کرده بود. وی چنان تحت تاثیر پیکاسو قرار گرفت که با الهام از تابلو گرونیکا پیکاسو، اثری به نام اسطوره فردا در اعتراض به جنگ خلق کرد. از نظر پیکاسو آثار تاناکا بدوی گرایانه است اما این واژه برای پیکاسو به معنای عقب ماندگی فرهنگی نیست بلکه از نظر او این روش شیوه ایست برخلاف شیوه بیان هنری غرب که به دنبال واقع نمایی بی عیب و نقص می باشد بلکه بازنمایی در هنر شرق به هدف کمک به ادراک شهودی و مفهومی است؛ به همین جهت نحوه بیان هنری پیکاسو برای آسیایی ها آشنا به نظر می رسد.
طبق گفته های پروف تاناکا، کتاب هایی درباره پیکاسو برای اولین با در سال ۱۹۲۰ در ژاپن چاپ شدند و همچنین یکی از اولین نمایشگاه های آثار هنرمندان غربی، بعد از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۵۱ در رابطه با آثار پیکاسو در ژاپن برگزار گردید و نیز تعداد زیادی از تابلوهای وی در سال ۱۹۸۰ توسط خریداران ژاپنی گردآوری شدند که متاسفانه بیشتر آن ها در دهه ۹۰ به علت بحران اقتصادی ژاپن، فروخته شدند.


در دهه جاری، موزه پیکاسو پیوسته آثار او را برای به نمایش درآمدن به ژاپن امانت داده است مانند نمایشگاه جهان کودکانه پیکاسو در سال ۲۰۰۰ که در موزه هنرهای غربی توکیو روی داد و بیش از ۳۰۰ هزار نفر بازدید کننده داشت.
کره جنوبی نیز از این تاثیر و حضور پابلو پیکاسو بی بهره نبوده است و بنیان پیکاسو از سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ مجموعه آثاری شامل ۲۲۶ اثر را از مالاگا به اینچئون، سئول، دائوگو و سوآن برده است که این نمایشگاه نیز ۳۰۰ هزار نفر بازدید کننده داشت. موزه بارسلون پیکاسو طی گزارشی عنوان کرده است که افزایشی قابل توجه در تعداد بازدیدکنندگاه آسیایی علل خصوص کره جنوبی داشته اند. طبق اخرین آمارشان ۳۸۵۹۱ بازدید کننده کره ای داشته اند که رتبه آن ها از پانزدهمین کشور به هفتمین کشور صعود کرده است و پس کره چین با ۳۴۰۱۱ نفر و ژاپن با ۳۰۶۶۲ نفر بازدید کننده قرار گرفته اند. ماریا اکولار، مدیر بنیان پیکاسو گفته است که امروزه واژه جهانی شدن برای آسیایی ها به معنی همسان سازی فرهنگی با ارزش های غربی می باشد.
روش زندگی آزادانه و خلاقانه، پابلو پیکاسو را به عنوان آشناترین چهره در خلق و تنوع سبک هنری تبدیل کرد.

 

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران