زندگی‌نامه اگنس مارتین

زندگی‌نامه اگنس مارتین

ترجمه ی شیوا قنبریان

 

اگنس مارتین نقاش آمریکایی-کاناداییِ سبک انتزاعی، برای بیشتر از سه دهه، ناظران را با دقت و خلوص نگاه‌اش و "نقاشی‌های دقیق و قاب‌بندی شده‌اش[1]"، مجذوب خود کرده است. اگنس مارتین، اغلب به عنوان "مینیمالیست" شناخته می‌شود، حال آن‌که وی خود را به عنوان نقاش "اکسپرسیونیسم انتزاعی" معرفی می‌کند.

اگنس مارتین، در 22 مارچ 1912 متولد می‌شود. سومین فرزند از چهار فرزندِ خانواده‌ای روستایی. در دوسالگی پدرش را که مزرعه‌ی گندم داشت، از دست می‌دهد. در سال 1931، هنگامی‌که اگنس، 19 سال داشت به واشنگتن نقلِ مکان می‌کند تا برای دریافت مدرکِ آموزگاری مدرسه‌ی ابتدایی، آموزش ببیند. اگنس 6 سال بعد، با دریافت مدرکِ پایان تحصیل، کار خود را به عنوان آموزگار آغاز می‌کند و به کارِ تدریس ادامه می‌دهد تا این‌که در سال 1941 برای تحصیل در دانشگاه کلمبیا به نیویورک، نقل مکان می‌کند. وی تابعیتِ آمریکا را در سال 1950 می‌گیرد و شهروند آمریکایی می‌شود.

اگنس مارتین اولین نمایشگاهِ انفرادی خود را در دسامبر 1958 در نیویورک می‌گذارد. در سال 1967 به مدت یکسال و نیم، نقاشی را رها می‌کند و به سراسر آمریکا و کانادا سفر می‌کند. وی در سال 1977 به ایالت نیومکزیکو نقل مکان می‌کند و در اوایل دهه‎ی 90 در شهر تائوس[2] (شهری در ایالت نیومکزیکو) ساکن می‌شود. در این‌ سال‌ها زندگی اگنس مارتین به این صورت می‌گذرد که صبح زود از خواب بیدار می‌شود. اغلب تا ظهر و موقع ناهار در استودیواش نقاشی می‌کشد. ناهار را به همراه دوستان و سایر ملاقات کننده‌گانش در رستوران مورد علاقه‌اش در شهر تائوس صرف می‌کند. بعد از ظهرها در خانه‌اش مطالعه می‌کند و بیشتر علاقمند به رمان‌های رازآمیز آگاتا کریستی[3]. وعده‌ی غذایی شام را به طور کلی حذف می‌کرد و شب‌ها زود می‌خوابید.

اگنس مارتین در سن 83 سالگی نه بازنشسته شده بود و نه از کارِ خلاقه کناره‌گیری کرده بود. گواه آن، مجموعه کارِ برجسته‌ای‌ست که در این سال‌ها ارائه می‌کند. کتاب اگنس مارتین[4]، مجموعه‌ای‌ست از سخنرانی‌ها، تمثیل‌ها و توصیفِ بسیاری از معروف‌ترین ویژگی‌های آثار اگنس مارتین. وی مرتب به ایده‌های حقیقت، زیبایی، معصومیت و شادی برمی‌گردد. اگنس مارتین در 16 دسامبر 2004 در سن 92 سالگی دیده از جهان فرو می‌بندد.

 

 

[1] - format paintings

[2] - Taos

[3] - Agatha Christie

[4] - Schriften/writings (kunstmuseum Winterthur 1992)

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران